My Češi prostě milujeme pečivo a v jídelníčcích většiny z nás se objevuje minimálně jednou denně.
Obchodní regály jsou ale doslova nabité pekárenskými produkty a navíc víte, že i náš milovaný chléb či jiné pečivo jsou neustále kritizovány, stejně tvrdě jako jiné potraviny.
Tedy stojíte u regálu a řešíte nejedno dilema… Jaký kousek si z té bohaté nabídky vybrat?
Je zrovna tohle zdravé? Je to opravdu celozrnné nebo jen obarvené? Je nějaký rozdíl mezi celozrnným a cereálním? A který je vůbec lepší?
Mouka je základ
Jakou si vyberete mouku, takové bude vaše pečivo!
Bílá nebo celozrnná?
Pečivo z bílé mouky je především zdrojem energie v podobě škrobu, malého množství bílkovin a celkem nevýznamného množství tuku. Bílé pečivo nás určitě neotráví, ale nutričně příliš zajímavé není.
Chcete-li od pečiva získat něco navíc, sáhněte po celozrnném. Pečivo celozrnné je vyrobené z celozrnné mouky, tj. mouky, jež vznikne pomletím celého obilného zrna, které není zbaveno povrchových slupek a klíčku, jako je tomu u mouky bílé. Paradoxně je tedy výroba celozrnné mouky jednodušší neb se zrno pomele celé. V případě bílé mouky se však musí předem odstranit povrchové vrstvy a klíček. Vyšší nutriční hodnota celozrnného pečiva spočívá v oněch nestravitelných povrchových vrstvách, jež jsou zdrojem vlákniny a v klíčku, jež je zdrojem příznivých mastných kyselin. Vyšší je zde i zastoupení některých vitaminů a minerálních látek.
Legislativa říká: „Pečivo celozrnné obsahuje nejméně 80 % celozrnných mouk nebo jim odpovídající množství upravených obalových částí z obilky.“
Pšeničné, žitné, špaldové a snad i nějaké jiné?
Z jakého druhu obiloviny je pečivo vyrobeno, podle toho nese název.
Pečivo jednodruhové je vyrobeno pouze z jednoho druhu obiloviny, u nás nejčastěji pšenice, případně žita. Vícedruhové pečivo je vyrobeno z několika druhů obilovin, nejčastěji kombinace pšenice a žita. Podle toho, který druh obiloviny převažuje, nese výrobek jméno, např. pšenično-žitný nebo žitno-pšeničný.
Další druhy obilovin jsou např. oves, ječmen, špalda, setkat se lze i s moukami pohankovou, jáhlovou, rýžovou, amarantovou, dokonce i s moukami luštěninovými, ořechovými či s moukou banánovou.
Z každého zrna (neberte mě za slovo např. u mouky banánové nebo ořechové) lze vytvořit mouka celozrnná a mouka „bílá“. Často se setkávám s mylným názorem, že např. mouka špaldová je automaticky i celozrnná.
Celozrnnost nespočívá v konkrétním druhu obiloviny ale ve formě zpracování!
Tedy máme mouku pšeničnou bílou i pšeničnou celozrnnou. Máme mouku žitnou bílou i žitnou celozrnnou, špaldovou bílou i špaldovou celozrnnou atd. Pokud tedy máte namířeno pro celozrnné pečivo, hledejte jediné slovíčko CELOZRNNÉ! A to jak u balených, tak i nebalených produktů. Nenechte se zlákat názvy jako cereální, tmavé, vícezrnné, může být sice nutričně hodnotnější než pečivo bílé, ale není to podmínkou a není to totéž, co celozrnné.
Něco navíc?
Do pečiva lze přidat spoustu dobrého a nutričně významného a stejně tak i méně dobrého, co nutriční kvalitě příliš neprospěje. U sladkého pečiva se může jednat o zbytečně velké množství cukru a tuku nevhodného složení, u slaného pečiva je problémem zase nadbytečný obsah soli. Řeč je také o různých aditivech, která nám sice v rozumném množství neublíží, ale většinou ani neprospějí. Čím méně jich bude, tím lépe.
Naopak za 100% dobré ingredience lze považovat různá semínka, např. lněné, dýňové či slunečnicové, oříšky, vločky apod. Pečivo lze obohatit i o vlákninu nebo pomocí vhodných přísad navýšit obsah bílkovin.
Všechny tyto dobré přísady zvýší nutriční přínos pečiva a zároveň zpestří jídelníček. Pokud si pečete domácí pečivo, zapojte fantazii a zkoušejte různé kombinace. Pokud domácímu pečení příliš nefandíte, poohlédněte se po zajímavém pečivu v obchodě.
Správně zvolené pečivo tedy má v jídelníčku své místo a není třeba se ho obávat. A jak jste viděli výše, pečivo rozhodně nemusí být nuda, nebojte se váš jídelníček občas trochu zpestřit!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
ale dají se nahradit jinými, takže to nevadí